Dekorasyon Önerileri Hayalimdeki Ev Tasarım

Duvarlarda İlham Veren Renkler

24 Haziran 2016

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte evlerde badana dönemi başladı.  Bu dönem hem temizlik hem de dekorasyonda yenilik yapmak için oldukça güzel bir dönem…  Çünkü ev dekorasyonunun temelini mobilyalar ve duvarlar arasındaki renk uyumu oluşturur. Dekorasyonda renk uyumu için; duvar renginin, mobilyaların, halıların ve aksesuarların birbirini uyumlu bir şekilde tamamlaması gerekir.

Bu uyumu sağlamak için duvar rengi ile aynı renkte zemin rengi kullanabilir veya mobilyalar ile aynı renkte halı kullanarak renk uyumunu sağlayabilirsiniz.  Ev dekorasyonunda özel bir zemin seçimi yaptıysanız, bu zemini kapamamak için halı veya kilim kullanmayabilirsiniz. Bu durumda ise zemin döşeme rengi dekorasyonda temeli oluşturur.

Dekorasyonda renk seçimi yaparken hem ruhunuza hem de yaşam alanlarınıza uygun renkleri seçmek oldukça önemlidir. Peki, size ve evinize uygun renkleri nasıl seçebilirsiniz? Doğru renkleri doğru mekânlarda kullanmak için de renklerin karakteristik özelliklerine bakalım;

Mavi

Dinlendirici ve sakinleştirici bir karakteristik özelliğe sahip olan mavi, çok ışık almayan odalarınızı aydınlatmak, ferah bir izlenim yaratmak için kullanabilirsiniz. Sakinleştirici etkisini hissedebilmek için yatak odalarınızda kullanabilir, turuncu tonlarında aksesuarlarla odadaki pozitif enerjiyi dengeleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı rengi: Turuncu

5919bf31d35e6fc75aba257e424196e0Kırmızı

Enerjisi yüksek olan kırmızının bize yansıttığı en büyük etki; sıcaklık ve harekete geçme dürtüsü. Kırmızı, dışa dönük, samimi ve enerji verici bir karaktere sahiptir.

Tamamlayıcı rengi: Turkuaz

5a820be1e0cfcf2cb1e4e0adc3369ed7Turuncu

Turuncu da tamamlayıcı özellikte ve dışa dönük bir renk karakterine sahiptir. Canlılık ve heyecan verir. Mavi ile birlikte tamamlandığında küçük ve boğucu mekânlarınızın daha sıcak ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tamamlayıcı rengi: Mavi

cabb687fad2d490c2eb61d218ea7c29eSarı

Güneş ile aynı renge sahip olmasından dolayı sarı, umut veren ve tetikleyici bir özelliğe sahiptir.  Tetikleyici özelliğinden dolayı özellikle genç odalarında, ders çalışma potansiyellerini yükseltmek adına sarı renk tercih edilebilir.

Tamamlayıcı rengi: Mor

bded44fe4ce5d73b55316868d38f35eeMor

Sakinleştirici ve dinlendirici yönü ağır olan mor, koyu tonlarından kaçınılması gereken bir renktir. Koyu renkli mor, hayal gücünü çok arttırmasına rağmen psikolojiyi zorladığından dolayı koyu renk çok tercih edilmemelidir. Uyku getirme ve sakinleştirme özelliğiyle morun bir tonu olan lila seçimi daha uygun bir tercih olacaktır.

Tamamlayıcı rengi: Sarı

f2bd93a1e353538fba480f7631d3fcebYeşil

Yeşil, güven, huzur ve dinginlik aşılar. Yeşil rengin bulunduğu ortamda kişinin uzun süre oturduğu gözlemlenmiştir. Verdiği dinginlik ve huzur duygusu ile oturma odalarında tercih edilen renkler arasındadır.

Tamamlayıcı rengi: Macenta

72c179713b76006cae3b3c8ee99eaf9a

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply