Hayalimdeki Ev

Dekorasyonda Doğru Aydınlatma Nasıl Olur?

5 Temmuz 2016

Aydınlatma; ev dekorasyonun en önemli elementlerinden biridir. Doğru aydınlatma ile, kullanılan mekanın daha konforlu, sıcak ve samimi görünmesini sağlamak mümkündür. Aynı zamanda; mekânda kullanılan mobilyaların, sanat eserlerinin, dekoratif objelerin de istenilen düzeyde ön veya arka planda tutulmasına olanak tanır.

Lighting1

Doğal Aydınlatma

Doğadaki en iyi aydınlatma şüphesiz güneş ışıklarından sağlanandır. Ortamın daha ferah görünmesini sağlar ve özellikle beyaz veya açık renkli mekanlara yansıdığında daha da etkili sonuç alınır. Yalnız, yaşadığımız mekanlarda doğal ışığın etkilerinden faydalanmak her zaman mümkün olmayabilir. Kuzeye bakan odalarda, küçük dar pencereli mekanlarda, yılın çoğu zamanında yağmurlu veya kapalı havası olan şehirlerde, gündüz saatlerinde bile ekstra aydınlatma kullanma ihtiyacı olabilir.

home-lighting-design

natural-light-window-treatments

Yapay Aydınlatmalar

Doğal ışığın yeterli olmadığı durumlarda, akşam saatlerinde veya kış mevsimlerinde yaşadığımız mekanlarda farklı aydınlatma türlerinden faydalanmamız gerekir. 3 ana başlık altında betimleyebileceğimiz aydınlatma türleri şu şekildedir:

– Genel Aydınlatma
– Lokal ya da Görev Aydınlatma
– Vurgu Aydınlatma

Genel Aydınlatma

Mekanın tamamını yetecek düzeyde ışık sağlayan aydınlatma şeklidir. Tavana asılan bir avize, spot lambalar, asma tavan armatürleri, duvar veya tavan gömme aydınlatmaları genel aydınlatmaya verilebilecek örneklerdir. Genel aydınlatmada ışığın gücü mekanın tamamını aydınlatmaya yetecek düzeydedir ve çok fazla gölge oluşmasına olanak tanımaz.

home-lighting-ideas

Lokal Aydınlatma

Lokal aydınlatma ya da diğer adıyla görev aydınlatma, adında da anlaşıldığı üzere mekanda belirli bir bölgeyi aydınlatmak için kullanılır. Okuma köşelerinde kullanılan okuma lambaları, abajurlar, makyaj masalarında kullanılan aydınlatmalar, mutfak tezgahı aydınlatmaları, banyo aynalarındaki aydınlatmalar lokal aydınlatma olarak nitelendirilir.

great-dining-table-light-dining-table-lighting-a-crucial-complementary-about-dining-room-table-lighting-prepare

Vurgu Aydınlatma

Vurgu aydınlatmalar; ön plana çıkarmak istediğiniz köşelere, sanat eserlerine, sergilediğiniz koleksiyonlarınıza ya da dekoratif objelerinize dikkat çekmek için kullanılan, sadece belirli düzeyde aydınlatma sağlayan ışık kaynağıdır. Mekanda vurgu aydınlatma kullanırken ışığın açısına dikkat etmek gerekir. Evinizdeki herhangi bir sanat eserini ön plana çıkarmak istediğinizde ışığın direk olarak objeye gelmesini sağlamanız gerekir.

ceiling-wall-lighting

modern-wall-lighting

Living room in luxury home with lighting scones

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply