Aşk. Yeniden.

Mutfakta Doğru Işık Kullanımı

14 Temmuz 2016

Doğru ışık kullanımı ve aydınlatma, ev dekorasyonunun en önemli parçasıdır. Aydınlatma söz konusu olduğunda ilk düşünülmesi gereken nokta, aydınlatılacak mekanın hangi amaçla ve ne için kullanılacak olduğudur. Bir yatak odası aydınlatması bir salon aydınlatması ile aynı olamayacağı gibi mutfak aydınlatması da özel olarak planlanmalıdır.

food_photography_reflektor_schwarz
Mutfak aydınlatması yapılacağı zaman mutfağın büyüklüğü, tavan yüksekliği, pencere sayısı ve pencerelerin büyüklüğünün yanında mutfağın hangi yöne baktığı da önem kazanır. Ancak elbette tüm dekorasyon konularında olduğu gibi kullanıcıların zevk ve beğenileri de aydınlatmada büyük önem taşır.
Bu aydınlatma sistemlerinden ilki hepimizin bildiği geleneksel aydınlatma tarzıdır ve tavandan sarkıt kullanılır. Bunun için tavan yüksekliğine ve dolapların, duvarların, zeminin rengine uygun bir avize seçilebilir.

33_DainaRustikBej1

Mutfak aydınlatması yapılırken genel olarak bazı teknik detaylara dikkat etmek ve bu noktaları ihmal etmemek gerekir. Mutfağın elektrik tesisatı bu noktalardan biridir. Bunun yanında en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında nem gelir. Çünkü mutfak, evin diğer yaşam alanlarına göre nemin çok daha yoğun ve fazla olduğu alanlardır. Bu sebeple, mutfak aydınlatmasında kullanılacak aydınlatma elemanlarının nemden, özellikle de yoğun nemden etkilenmeyen malzemeler olmasına özellikle dikkat edilmelidir.
33_Lydia-Zara3

Mutfakta verimli çalışabilmek için, çalışma yüzeyinde gölge olmaması gerekmektedir. Dolapların üzerine monte edilebilecek gömme spotlar veya tezgah/dolap altı diye adlandırılan aydınlatmalar ile mutfaktaki her yer aydınlatılabilir.

Food-Photography-simulated-natural-light-1024x819

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply