Dekorasyon Önerileri

Evinizde Doğal Işıktan Yararlanmanın İpuçları

21 Temmuz 2016

Daha Az Oda, Daha Çok Işık

Yaşam alanlarımızda  ışığı engelleyen en önemli etkenlerden biri duvarlardır. Dolayısıyla daha çok odalı ve büyük bir ev yerine daha az odaya ve daha loft tipi, açık plana sahip bir evden yana tercih kullanarak ışık konusunda da önemli bir adım atabilirsiniz. Aynı zamanda metrekaresi küçük olan evlerde açık planın mekânı hem olduğundan büyük gösterdiğini, hem de duvarların işgâl ettiği ekstra yeri size kazandırdığını da unutmayın.

industrial-loft-apartment-1

Aynaları Kullanmaktan Çekinmeyin

Evinizde dekoratif olarak kullandığınız aynaları evinizdeki ışığı maksimuma çıkaracak bir yardımcı olarak da kullanabilirsiniz. Evinizde stratejik noktalara yerleştirdiğiniz balık – gözü aynalar ile esas ışık kaynaklarını kullanabilirsiniz. Örneğin; Koridorlarda kapının tam karşısına yerleştireceğiniz bir ayna, kapıdan gelen doğal ışığı olduğu gibi  yansıtır. Ayna kullanırken düz bir ayna kullanmak yerine yuvarlak veya kenarları kavisli bir ayna kullanabilirsiniz. Böylece doğal ışığı mekanın tüm noktalarına ışığı eşit biçimde yayabilirsiniz.

decor-with-mirrors

En güzel Çözüm; Beyaz!

Evinizin bulunduğu cepheyi veya mimarisini değiştiremiyorsanız daha kolay ipuçlarıyla da ışıktan yararlanabilirsiniz. Her zaman en basit ve kolay çözüm  bir odayı tamamen beyaza boyayıp, mobilyaları da beyaz seçmektir. Beyaz  renk, odanın aldığı güneş ışığını maksimize etmenin hem pratik, hem de zarif yöntemlerinden biri. Ayrıca beyazın en ufak alanları bile kullanıma sokmak ve monokrom etkisiyle bir göz aldanması yaratarak herhangi bir odayı olduğundan büyük göstermek gibi bir etkisi olacağını da unutmayın.

Black-and-White-home-Decor-Creates-Instant-Flair

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply