Genel Trendler

Yemek Fotoğrafı Çekmek İçin 5 İpucu

25 Ağustos 2016

1.Doğal Işık

Yemek fotoğrafı çekerken dikkat edilecek konulardan en önemlisi ışıktır. Yemek fotoğrafı çekerken gün ışığını yansıtacak bir aydınlatma kullanmanız gerekir. Işık ekipmanınız yok ise; pencereden gelen gün ışığından yararlanın. Beyaz A4 kâğıdı veya beyaz bir masa örtüsü yardımı ile ışığı yansıtabilirsiniz.  Yapmanız gereken fotoğrafını çekeceğiniz yemeği veya tabağı pencere kenarına koymak ve gölge tarafı kâğıt veya beyaz örtü ile kapatmaktır. Yemeğin fotoğrafını çekerken ışığın geldiği taraftan çekmeye özen gösterin. Yemek fotoğrafı çekerken flaş kullanmamaya ve gece karanlık ortamda çekim yapmamaya dikkat edin.

Cake in mobile phone

  1. Hız

Bir yemeğin fotoğrafını çekerken hızlı olmak çok önemlidir. Yemek, servis edildiği ilk an oldukça iştah açıcı ve güzel görünür. Aradan zaman geçtikçe güzel görüntüsünü kaybetmeye başlar. Bu yüzden yemek hazırlandığı ilk an fotoğrafı çekilmelidir. Sıcak bir yemeğin üzerinde tüten dumanları, sosun ilk döküldüğü an parlak görüntüsü, sebze ve meyvelerin diri görüntüsü fotoğrafı daha da güzelleştirecektir.

1309-63 047 1309-63 Foodie Illustration September 30, 2013 Photo by Jaren Wilkey/BYU © BYU PHOTO 2013 All Rights Reserved photo@byu.edu (801)422-7322

  1. Makro

Yemek fotoğrafçılığı konsept bir alan olduğu için makro çekim daha uygundur. Bir yemekteki ayrıntıları en iyi makro çekimler yansıtır.  Bu teknikte ayrıntılar çok daha belirgin olur ve bu da fotoğrafın kalitesini yükseltir. Özellikle telefon kullanılıyorsa, makro mod seçilir ve yemeğin yakınından fotoğraf alınır.

woman-hand-technology-phone

  1. Açı

Yemek fotoğrafı çekmek için bazı teknikleri doğru kullanmak önemlidir.  Yemek fotoğrafını ayakta durarak ve üstten çekmeyin.  Yemeğin en iyi görüntüsünü 45 derecelik açıyı yakalayarak ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece yemek oldukça iştah açıcı, gerçek ve tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkar. Tepeden çekimleri belirli bir yemek için değil toplu bir masa fotoğrafı için kullanabilirsiniz.

fwx-photo-app_1

  1. Stil

Fotoğrafçılığın en büyük sırrı hikâyesidir. Yemek stilistliği de bir fotoğrafın güzelliği belirleyecek en önemli şeydir.  Yemeğin koyulduğu tabak, masadaki çatal kaşık, bardak veya masa örtüsünün deseni de yemek fotoğrafı çekimi için büyük önem taşır.  Fotoğrafını çektiğiniz tabağın etrafında bütünlüğü bozmayacak aksesuarlar kullanabilirsiniz. Örneğin limonlu bir tart fotoğrafı çekiyorsanız tabağın hemen arkasında birkaç limonu aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Ya da bir dilim pastanın arkasında bir fincan kahveyi de kadraja alabilirsiniz.

040614. Photo: 123rf.com Stock Photo - smartphone shot food photo - vanilla cake with strawberries berry, blog, breakfast, camera, cell, cellphone, coffee, cook, delicious, dessert, dish, fruit, lunch, meal, mobile, modern, overlook, phone, photos, restaurant, served, shot, smartphone, snack, strawberry, sweet, table, taking, tasty, trend, vanilla cake

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply