Aşk. Yeniden. Dekorasyon Önerileri

Mobilya ve Halı Uyumu

10 Ekim 2016

Ev dekorasyonu yaparken ve mobilya satın alırken nasıl bir halı kullanacağınıza karar vermek oldukça zordur. Odada odak noktası oluşturacak özel desenli bir halı ya da odaya uyumlu, zeminde kaybolan bir halı seçmek elinizde. Zemin rengi, odadaki diğer renkler ya da renklerin ne ifade ettiği gibi noktalara dikkat ederek doğru halı renginde karar kılabilirsiniz.

32_zelica1

Desene Göre Halı Seçimi

Halı almaya karar verdiğinizde birbirinden renkli, modern ya da klasik tarzda bin bir çeşit halı karşınıza çıkacaktır. Ön eleme yapmak için ilk olarak sade mi yoksa desenli bir halı mı alacağınızı belirleyebilirsiniz. Desenli mobilyalar için sade bir halı, sade mobilyalar içinse desenli bir halı seçimi yerinde olacaktır. Desenli halı alacaksanız yer döşemesinin rengini göz önünde bulundurun. Desenli halı ile döşeme rengi kontrast oluşturursa ortaya daha şık bir görüntü çıkar. Açık renk ahşap parkede, zemin rengi koyu tonda olan desenli bir halı daha iyi durur. Koyu renk ahşap parkelerde ise örneğin krem renginin hakim olduğu, desenli bir halı daha çok kendini gösterir. Unutmayın ki desenli bir halı odada göze çarpacak ve bir odak noktası oluşturacaktır.

32_m58-1-angelic

Oda Büyüklüğüne Göre Halı Seçimi

Küçük bir oda için halı seçerken odayı kalabalık göstermeyecek, fazla göze çarpmayacak, desensiz ve açık renk bir halı seçmekte fayda var. Büyük odalarda ise birbiriyle eşleşen birkaç parça renkli veya desenli halı kullanılabilir.

32_zerene2

Sade Dekorasyon Tarzında Halı Seçimi

Halının odak noktası olmasını istemiyor ve dikkatleri daha çok aksesuarlara ya da duvarlara çekmek istiyorsanız, bu durumda düz ve açık renkte bir halı tercih edebilirsiniz.

Genellikle nötr renklerin hakim olduğu bir salonda perde ya da oturma grubunun rengine uygun bir halı rengi tercih edilebilir. Beyaz, krem, açık bej ya da kemik rengi halılardan mobilya ya da aksesuarlarınıza uyan birini kullanabilirsiniz.

Mobilyalar yerleştikten sonra salonun umduğunuzdan daha sade veya yavan göründüğünü düşünüyorsanız, kendinden desenli, tek renk bir halı kullanabilirsiniz. Renkli olmasa bile, dokulu, belli belirsiz desenli bir halı da odaya hareket katacaktır.

32_lexia-5950-1x-jpg

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply