Aşk. Yeniden. Kelebek Mutfağım

Mükemmel Bir Yılbaşı Sofrası İçin 4 Öneri

23 Aralık 2016

Yılbaşını olabilecek en güzel yerde, evinizde geçirmeye karar verdiniz. Misafirlerinizi davet ettiniz ve işte hazırlıklar başladı. Yılbaşı sofrası, akşam saatlerinde kurulum için hazırlıkların başlaması gereken bir masadır. Uzun soluklu yenilecek yemeklerin tüm akşama yayılması gerekir. Sıcak sohbet ortamının oluştuğu ve gece yarısına kadar eğlence ile birlikte yemeklerin yenildiği bu masada, genellikle yemek akşam saat 7 – 8 civarında başlar. Yılın en önemli yemek davetinde elbette masanız da her zamankinden daha özenli ve şık olmalıdır. 🙂 Ufak detaylarla yılbaşı sofranızı mükemmel hale getirebilirsiniz!

Yılbaşı Gecesinin Rengi; Kırmızı

Yılbaşı gecesinin rengi kırmızıdır. Masa örtüsü, peçeteler ve masada kullanacağınız dekor öğelerinde mutlaka kırmızıya yer verin. Kırmızıya ek olarak altın sarısı servis tabakları, inci süslemeler ve simli dekorlar da yılbaşı sofranıza şık bir hava katar. Masanızda kalabalık oluşturmamak için çam ağacı gibi dekorlara yer vermeyin. Bu tarz dekorları evinizin diğer köşelerinde kullanmaya özen gösterin.

Yılbaşı Lezzetleri

Yılbaşı sofrası hazırlarken en çok düşünülen şey de nasıl bir menü hazırlanması gerektiğidir. Yemek hazırlığına başlamadan önce mutlaka bir yemek listesi ve alışveriş listesi oluşturun. Ana yemekleri az tutup meze ve salata çeşitlerini bol tutabilirsiniz. Masanızı zengin ve renkli gösterecek olan meze ve salataları masanın birkaç noktasına yerleştirmeyi unutmayın. Yemekler aynı zamanda görselliğin de bir parçası olduğundan renklere ve süslemelerine ekstra özen gösterebilirsiniz. Yılbaşı masasında uzun saatler geçirileceği için çeşidin bol ama porsiyonların küçük olmasına da dikkat edin.

 Servis Önemlidir
Yılbaşı akşamında masada bol bol servis kaşığına ihtiyacınız olacak. Eğer servis kaşığı konusunda eksiğiniz varsa, alışveriş listenize eklemeniz yerinde olacaktır. Aynı zamanda her mezenin servis kaşığının farklı olmasına da özen gösterin. Çatal, bıçak ve kaşıklarınızı yemek sırasına göre dıştan içe doğru yerleştirmelisiniz.

Bonus: Misafirlerinize Küçük Hediyeler

Davetinizden önce misafirlerinizin servislerinin bir bölümüne küçük yılbaşı hediyeleri bırakabilirsiniz. Hem görsel olarak masada güzel duracak hem de konuklarınıza güzel bir jest yapmış olacaksınız! İyi seneler! 🙂

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply