Kelebek Mutfağım

SÜPER GIDA NEDİR?

2 Ocak 2017

SÜPER GIDA NEDİR?

Son yıllarda oldukça fazla kullanılan süper gıda terimi, aslında son derece zengin ve tabii içerikleriyle, vücudun temel ihtiyaçlarını (vitamin, mineral, protein, yağ vb) az miktar tüketilse dahi karşılayan, hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi bulunan gıdalar olarak tanımlanabilir. Bu tür gıdalara tıp dilinde ‘’ fonksiyonel gıdalar ‘’ ismi verilmektedir. Somon balığı, avokado, brokoli, yaban mersini  ve sarımsak süper gıdalardan bazılarına örnek olarak verilebilir. İşte soğuk günlerde sizi güçlü tutacak, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirip direncinizi arttıracak 5 süper gıda…

Somon Balığı

İnsan beyninin % 60’ı yağdan oluşmaktadır. Ve bu yağların büyük çoğunluğu omega-3 yağ asidi DHA’dır. Bu nedenle yağlı balıklar beyin için harika gıdalar ve somon balığı ise bu gıdaların en iyisidir. Somon balığı, hafızayı güçlendirme ve zihinsel performans için hayati öneme sahip omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir.

Avokado

Dünyada en doğal besin maddeleri arasında avokado da yer almaktadır ve böylelikle sadece yetişkinler için değil bebekler içinde tüketimi yaygın meyveler arasındadır. Bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi vücut sağlığı için çok önemli maddeler dışında A, B,C, E ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Avokadonun obezite, diyabet, kalp rahatsızlığı, sağlıklı cilt ve saç, sindirim gibi çeşitli faydası bulunmaktadır.

Brokoli

Karaciğer için oldukça faydalı olan brokoli aynı zamanda, kansere karşı da güçlü bir koruyucudur. Kolon, meme, tiroid ve diğer kanserlerden koruma yaparken, karaciğerde bazı enzimleri aktive ederek, zararlı toksinleri vücuttan atar. İçinde, kalsiyum, manganez, potasyum, fosfor, B2, B6, K ve C vitamini bulunur. Kemik erimesine karşı ve sigara kullanan kişilere de özellikle önerilir.

Yaban Mersini

Hem yetişkinler hem de çocuklar için yaban mersini, en besleyici süper gıdalardan biridir. Potasyum, C vitamini, lif, karbonhidrat ve antioksidanlar içeren yaban mersini aynı zamanda yaşlanmayı önlemeye yardımcıdır ve kanser riskini azaltabilecek antioksidanlar ile doludur. Katarakt ve glokom(göz tansiyonu) , ülser tedavisi, idrar yolu enfeksiyonları,multipl skleroz (MS) ve kronik yorgunluk sendromu gibi rahatsızlıkların önlenebilmesi için destekleyici olarak kullanıldığı klinik çalışmalarda belirtilmektedir.

Sarımsak

Sarımsak doğal antibiyotikler arasında en önemlisidir. Grip, nezle, ses kısıklığı, astım rahatsızlıklarına, bademcik, romatizma ve eklem enfeksiyonları, öksürük ve bronşite iyi gelir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve tansiyonu düşürür. Sarımsak tüketen insanlarda mide kanserine daha az rastlandığı görülmüştür.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply