Kelebek Mutfağım

Dünyanın En İyi Şefleri: Tom Aikens

5 Ocak 2017

Tom Aikens bugün Britanya’nın en heyecan verici aşçılarından biri! 16 yaşından beri aşçılık yapan Aikens’ı  mutfak camiasındaki sarsılmaz ününe kavuşturan asıl olay, 2003’te Londra’da kendi restoranını açması oldu.

Tom Aikens Kimdir?

1970’te İngiltere Norwich’te doğan Aikens’ın mutfak dünyası ile ilk tanışıklığı babası ve dedesinin şarap tüccarları olmalarından kaynaklanıyordu. Yazları Fransa’da uzun seyahatler yapan aile vaktinin büyük çoğunluğunu şarap çiftliklerinde şarap tadımı yaparak geçiriyordu. Tom ve ikizi Rob Norwich Hotelcilik okulunda okudular. Tom diplomasını 1989’da aldı ve Eastbourne’daki Mirabelle Restoran’da komi olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Michelin yıldızlı David Cavallier’in yanında Cavallier restoranda komilik yapmak üzere Londra’ya taşındı oradan da bir Michelin yıldızlı Philip Britten’ın yanında çalışmak üzere Capital Hotel’e geçti. 22 yaşında Tante Claire restoranda Pierre Koffman’ın yanında Parti Şefi oldu ve onun çalıştığı süre zarfında restoran 3üncü Michelin yıldızını kazandı.

2003’te kendi restoranı olan  Tom Aikens Restoran, Chelsea’de açıldı. 60 oturma kapasiteli bu restoran açılışından bu yana pek çok ödül kazanarak Londra yemek hayatının vazgeçilmezleri arasına girdi, bu ödüllerin arasında 2004’teki Michelin yıldızı, 2008’den bu yana AA restoran rehberinden alınmış 5 rozet ve 2006 Egon Ronay restoran rehberinden alınmış 3 yıldız sayılabilir.

Tom’s Kitchen Londra

Tom Aikens’den Yaban Mersinli Pancake

Malzemeler

300 gr un
60 gr şeker
1 yemek kaşığı hamur kabartma tozu
½ çay kaşığı karbonat
½ çay kaşığı tuz
2 yumurta
150 ml süt
300 ml buttermilk ( Süt Yağı )
1 çay kaşığı vanilya ekstraktı
¼ çay kaşığı badem esansı
60 gr tuzsuz tereyağı, eritilmiş
100 gr yaban mersini

Hazırlanışı
Fırını 160 derecede ısıtın. Kuru olan tüm malzemeleri genişçe bir kaseye alın. Yumurta, süt, buttermilk, vanilya ekstraktı ve badem esansını başka bir kapta karıştırıp kuru malzemelere ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra erimiş tereyağını ekleyip karıştırmaya devam edin. Yaban mersinlerini en son dikkatlice ekleyin. Karışımı tepsiye aktarın ve 8 dakika pişirin. İsterseniz tavayla ocakta da yapabilirsiniz ama fırında daha iyi pişecektir.

Afiyet olsun. 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply