Kelebek Mutfağım

DÜNYANIN EN İYİ ŞEFLERİ: JULIA CHILD

21 Şubat 2017

Julia Child, Fransız mutfağını bütün Amerika’ya sevdiren isim olarak tarihe geçmiş bir kadın.  1946 yılında, Fransa’da yıllarını geçirmiş lezzetli yemek düşkünü olan Paul Cushing Child ile evlendi. ABD hükümeti, Paul’ü Marshall Planı çerçevesinde ABD lehine kamuoyu yaratmak üzere Paris’e atadı. Fransız mutfağıyla tanıştığı Paris, Julia Child’ın hayatında bir dönüm noktası oldu. Paris’teki evlerine taşınır taşınmaz kısa sürede bir Fransız gibi alışveriş yapmayı ve yemek pişirmeyi öğrenmeye başladı. Kocası Paul’ün eve getirdiği Larousse Gastronomique ile ufkunu daha da genişletti.


Yeteneğinin farkına varan Julia, Cordon Bleu adlı ünlü yemek okuluna yazıldı. Burada ünlü şef Max Bugnard’tan dersler aldı. Julia Child daha sonra bir yemek kitabı yazmak isteyen iki Fransız kadınla, Simone “Simca” Beck ve Louisette Bertholle ile tanıştı. Bu tanışıklık, Amerikan popüler tarihinin dönüm noktalarından biri olan Mastering the ART of French Cooking (Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak) isimli kitapla sonuçlandı. Bugünün televizyon aşçılarının çıkış noktası olarak bilinen Julia Child 15 Ağustos 1912’de Pasadena, California’da doğdu. ABD’li şef, yazar ve televizyon kişiliği olan Julia Child, Amerikalıların adını bile duymadığı pek çok yemeği ünlü yaptı. 1961 yılında çıkardığı yemek kitabıyla tam anlamıyla olay oldu. İşte Julia Child’ın en ünlü tarifi;

Boeuf Bourguignon

Malzemeler

1 kg. bonfile, 3 parmak kalınlığında küpler halinde dilimlenmiş

3/4 litre gövdeli genç kırmızı şarap ( Chianti )

1/2 litre et suyu (1/2 et bulyonu 1/2 litre kaynar suda eriterek elde edebilirsiniz)

1 havuç, ince dilimlenmiş

1 soğan, ince dilimlenmiş

2 diş sarımsak, ezilmiş

1 çay kaşığı kekik

1 defneyaprağı, ufalanmış

3 yemek kaşığı saf tereyağı

1 yemek kaşığı domates salçası

2 yemek kaşığı un

2 çay kaşığı tuz

1/2 çay kaşığı karabiber

Mantarlar için:

400 gr mantar, yıkayıp kurulanmış

1/2 yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı

Fırınınızı 230C’de ısıtın.

Etleri kağıt bir havlu ile kurulayın.

Tencerede, orta ateşte 1/2 yemek kaşığı tereyağını eritin. Etlerin yarısını bu yağda, yüzeyleri kahverengileşene kadar kızartın. (Bu işleme mühürlemek denir. Sadece yüzeyleri kahverengileşmeli, içleri pişmemeli.) Etleri bir tabağa aktarıp tencereyi kağıt bir havluyla silin. 1/2 yemek kaşığı tereyağı daha eritip kalan etleri de bu yağda aynı şekilde soteleyin. Bütün etleri bir tabağa aktarın.

Tencereyi tekrar kâğıt havluyla silip 1/2 yemek kaşığı tereyağını daha eritip, bu yağda da dilimlenmiş havuç ve soğanı soteleyin. Sebzeleri çıkarmadan tencereyi ateşten alın.

Etleri tencereye yerleştirin. Tuz ve karabiberi serpip etleri karıştırın. Unu da üzerine serpiştirin ve etlerin una bulanması için tencereyi silkeleyin.

Tencereyi 4 dakikalığına, önceden ısıttığınız fırının orta rafına koyun. Sürenin sonunda tenceredeki etleri çevirip bir 4 dakika daha fırına koyun. (Bu işlem etlerin etrafındaki unu kızartıyor.)

Tencereyi fırından çıkarıp, fırının ısısını 170 C’ye indirin.

Kırmızı şarap ve etleri kapatmaya yetecek kadar et suyunu tencereye dökün. Domates salçası, sarımsak, kekik ve defne yaprağını ekleyin.

Tencereyi ocağa koyun. Şaraplı içerik kaynayınca kapağını kapatıp fırınınızın en alt rafına koyun. Fırının ısısını şaraplı içerik 3-4 saat boyunca çok yavaş fokurdayacak şekilde gerekirse biraz azaltın veya artırın. Ete rahatça çatal batırıldığında pişmiş demektir.

Et pişince tencerenin içindekileri bir sos tavasının üzerine koyduğunuz süzgece dökün.* Tencereyi yıkayıp kurulayın ve etleri tekrar içine yerleştirin. Sotelediğiniz mantar ve havuçları etlerin üzerine serpiştirin.

Sos tavasında sosu, yağını buharlaştırmak için bir dakika kaynatın. Elde edeceğiniz sos kaşığın arkasına yapışacak bir kıvamda olmalı. Eğer sos çok akışkansa, yüksek ateşte birkaç dakika kaynatıp hızlı bir şekilde buharlaşıp kıvama gelmesini sağlayın. Eğer fazla kıvamlıysa bir kaç kaşık et suyu ekleyip inceltin.

Sosun tadını kontrol edip gerekirse tuz ve karabiber ilave edin. Sosu et ve sebzelerin üzerine dökün. Tencereyi bir kenara alıp mantarları hazırlayın.**(Bu aşamaya kadar olan kısmı önceden hazırlayabilirsiniz).

Tereyağını büyük bir kızartma tavasında eritin. Tereyağı eriyip köpüğü yayılmaya başlayınca mantarları ekleyin.

4-5 dakika ateş üzerinde tavayı sallayarak mantarları kızartın. Mantarlar hafif kahverengileşince tavayı ateşten alın.

Servise hazır olduğunuzda et tenceresini 2-3 dakika kadar kaynatın. Mantarları ekleyin ve bir kaç kez sosu etlerin üzerine gezdirin.

Üzerine maydanoz serpiştirdiğiniz haşlanmış patates ile servis yapın.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply