Dekorasyon Önerileri Genel

Evcil Hayvan Dostu Evler

28 Şubat 2017

Evcil hayvanlar ailenin dolayısıyla evlerin de birer üyesi. Ortak bir yaşam sürdürülen bu alanları dekore ederken minik dostlarımızı da düşünmek gerekiyor. Evlerde kişisel alanlara ve hobi köşelerine sıklıkla yer veriliyor. Peki, minik dostlarımızın da buna ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz?

Evinizin tarzına, dekorasyonuna uygun şekilde onlara özel alanlar yaratarak evcil hayvanların aidiyet duygusunun gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca evlerini, hayvanların ihtiyaçlarına göre dekore eden hayvan severler; zaman zaman temizlik yaparken zorlanabiliyor. Özellikle bahar aylarında tüylü hayvanlar, kürklerini bir sonraki mevsime hazırlamak için tüy döküyor. Dökülen tüyler; evdeki eşyaların üzerini kaplıyor veya kıyafetlere yapışıyor. Ayrıca alerjisi olanlar da bu tüylerden olumsuz etkileniyor. Bu nedenle örneğin tüylerin eşyalardan uzaklaştırılması gerekiyor. İşte evcil hayvan dostu yaşam alanları için öneriler…

Evinizde halı kaplama varsa evcil hayvan bakımı daha zor olur. Halı kaplamalar, kötü kokuları emer, çabuk kirlenir ve tüyleri biriktirir. O yüzden halı kaplaması kullanmamanızda fayda var.

Parke, ahşap, mermer ya da taş döşemeler evcil hayvan dostudur. Minik dostunuz zemini kirlettiğinde temizlemesi daha kolay olacaktır.

Minik dostunuzun bir hareketiyle kırılacak pahalı biblolardan vazgeçin. Bibloların yerine duvara asabileceğiniz tablolarla ve fotoğraflarla da evinizi güzelleştirebilirsiniz.

Halılarınızı ve koltuklarınızı seçerken küçük dostunuzun tüy renginden ilham alın. Bu sayede evcil hayvanınızın tüyleri koltuğunuzun rengini değiştirmez.

Evcil hayvanınız için zehirli olabilecek bitkileri almayın.

BONUS: Halıları süpürmek, dökülen tüylerin topaklaşarak kenarlarda birikmesine sebep olabilir. Bazı kediler dökülen tüyleri yeme eğilimindedir. Bu durum, kedilerde mide kramplarına ve kusmaya yol açabilir. Hem minik dostunuz sağlığını korumak hem de tüyleri halılarınızdan uzaklaştırmak için yapışkan bantlardan yardım alabilirsiniz. Bir parça koli bandını kesip halıya yapıştırarak tüyleri toplayabilir, aynı yöntemi kıyafetlerinizi temizlemek için de uygulayabilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply