Kelebek Mutfağım

DÜNYANIN EN İYİ ŞEFLERİ: WOLFGANG PUCK

1 Mart 2017

Dünyanın en ünlü şeflerinden biri olan Wolfgang Puck’ın mottosu ‘Eat, Love, Live-Well’ yani ‘’İyi Ye-Sev-Yaşa! ‘’ Şefin ünü 1980’lerin başında kurduğu Wolfgang Puck Fine Dining Group, Wolfgang Puck Catering ile Wolfgang Puck Worldwide Inc. olmak üzere üç ayrı şirketten kaynaklanıyor. İstanbul’da da şubesi olan  Spago bunlardan biri. Spago, İtalyanca’da “başı ve sonu olmayan” anlamına geliyor. Oldukça etkileyici anlama sahip mekanın ismine “Top Gun”, “Midnight Express” gibi dünyaca ünlü filmlerin müziklerini yapan Giorgio Moroder karar vermiş. Aynı zamanda Şef Wolfgang Puck’ın da yakın arkadaşı olan Moroder, Puck ile önce ortak olmayı düşünmüş ancak daha sonra ortaklık gerçekleşememiş.

Şef Wolfgang Puck iki Michelin yıldızına sahip ödüllü ve önemli bir şef. Her zaman yıldızların o kadar da önemli olmadığını söyleyen Şef, “İnsanlar buraya gelsinler, yesinler, içsinler ve eğlensinler istiyorum. O yüzden önemli olan benim kaç yıldız aldığım değil, müşterilerin bana kaç tane yıldız verdiği” diyor.

Spago İstanbul

İşte ödüllü şeften son yılların yükselen trendi Makaron tarifi….

Malzemeler
8 ölçü pudra şekeri

200 gram badem unu

½ fincan yumurta akı

1 tutam krem tartar

35 gram granül şeker

6 damla kırmızı veya başka bir renk gıda boyası

Yapılışı
Fırını 325 dereceye kadar önceden ısıtın. Yumurta aklarınız oda sıcaklığında ve beklemiş olsun. 1-2 gün öneceden yumurta aklarınızı ayırın, dolapta bekletin ve makaronu yapacağınız gün oda sıcaklığına getirin. Bu biraz, önceden planlama gerektiriyor.  Pudra şekeri ve badem ununu doğrudan orta boy bir karıştırma kabına koyun. Yumurta aklarını çırparken bir tutam krem tartar kullanırsanız, köpük karışımınız daha kolay tutar.
Badem ununu köpüğe karıştırırken, bunu 3-4 aşamada ve yavaşça, aynı yöne karıştırarak yapın.
Karıştırma kabınız mümkünse paslanmaz çelik olsun yoksa cam olsun ama plastik olmasın. Bu arada makaronlar nemli havada kolay tutmuyor, bu yüzden serin yerler ideal. Daha sonra karışıma granül şekeri ve gıda boyasını akıtın. Damla damla ekleyerek 30 saniyeliğine karıştırın.  Makaronları kurumaları için, 30 dk. ile 1 saat arasında bekletmek gerekiyor. Fırından çıkarın ve soğumaya bırakın. İçini kremayla doldurun.

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply