Dekorasyon Önerileri

En Sık Yapılan 3 Dekorasyon Hatası

16 Ağustos 2017

Renkler Güzeldir… Eğer Birbirine Uygunsa!

Ev dekorasyonunda yapılan en büyük hatalardan biri yanlış renk kullanımıdır. Renk seçimi yaparken evin boyutuna, aldığı ışığa, mobilyaların tarzına ve günlük alışkanlıklara uygun olup olmadığını iyice düşünmek gerekir. Hangi tarzda dekorasyon yaparsanız yapın eğer uyumu yakalarsanız, stil sahibi ve ruhu olan bir ev elde edersiniz. Dekorasyonda her zaman evin büyüklüğü, gün ışığının eve yeterli miktarda ulaşıp ulaşmadığı gibi kriterler göz önünde bulundurularak duvar boyası renkleri belirlenmesi gerekir. Duvar renkleri seçildikten sonra bu tonlara uyum sağlayacak mobilyalar seçilmelidir.Dekorasyonda renk uyumu için; halının, duvarların, mobilyaların ve aksesuarların birbirlerini tamamlamaları gerekir. Duvar rengi ile aynı renkte zemin rengi kullanmak veya mobilyalar ile aynı renkte halı kullanmak renk uyumunu sağlamanın yollarından bazılarıdır. Eğer halı kullanılmıyorsa, zemin döşeme renginin dekorasyonda çıkış noktası olmasına dikkat edilmelidir.  Örneğin küçük bir evi daha geniş göstermek için açık renkler kullanılırken, çocuklu evlerde ise koyu renkler her zaman daha kullanışlıdır. Yine aynı şekilde minimalist tasarımda mobilyalar aldıysanız renklerde de aynı minimalliği yakalamanız gerekir. Ya da kare bir banyonuz varsa tek duvarda farklı bir renk kullanarak mekanı daha geniş gösterebilirsiniz.

Doğadan ilham alan renkleriyle Sylva...

Beğendiğiniz Mobilyalar Evinize Uygun Mu?

İyi dekorasyon yapmanın sırrı, dekorasyon yapılacak yaşam alanının iyi tanınmasında gizlidir. Oysa dekorasyonda yapılan en sık hatalardan başında evin boyut ve ölçülerine uymayan mobilyalar kullanmak geliyor. Bu hataya düşmemek için tarzınızı ve zevklerinizi evinize yansıtmadan önce evinizin mimarisini iyice inceleyip keşfedin.  Örneğin küçük bir daire için mobilya satın alırken, mekana göre ölçeklendirerek, standart ölçülere göre daha küçük ebatta üretilmiş mobilyalar satın almak gerekiyor. Ya da büyük bir eviniz varsa ayaklı mobilyalar yerine doğrudan zemine oturan mobilyalar kullanarak evinizde daha şık ve gösterişli bir hava yaratabilirsiniz.

Küçük daireler için büyük çözümler sunan Ilia koleksiyonu…

Aksesuar… Ama Ne Kadar Aksesuar?

İyi bir kıyafeti tamamlayan doğru takılar gibi dekorasyon objeleri de stili olan bir evin olmazsa olmazıdır. Ancak dekorasyonda sık yapılan hatalardan birisi de çok fazla ve birbiriyle uyumsuz aksesuar kullanımıdır. Evinizde kullandığınız dekor objelerinin aşırıya kaçmadan kullanılması gerekir.  Dekorasyonda aksesuarların esas kullanım amacı mekana hareket katmak ve mekanda uyumu dengelemektir. Bu yüzden aksesuarların gereksiz yere fazladan kullanımı göze çarpar ve mekanda uyumsuzluklar yaratır. Nasıl ki siyah sade bir elbiseyle taktığınız takılar, pullu ve taşlı bir elbiseyle kullandığınız takılarla aynı olmayacaksa, klasik tarzda döşenmiş bir evle minimal tarzda bir evin aksesuarları da birbiriyle aynı olmayacaktır.

Dayanıklılık ve estetiğin güzel bir kombini; Melotis

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply