Dekorasyon Önerileri Tasarım

Tüm Zamanların En Gözde 4 Dekorasyon Akımı

16 Ağustos 2017

Minimalizm – Az Çoktur!

Minimalizm, modern sanat ve müzikte, 1960’lı yıllardan başlayıp bugüne kadar gelen bir akım olarak kısaca tanımlanabilir. Minimalizm modadan sanata, dekorasyondan gastronomiyle kadar birçok sektörü etkisi altına almış, günümüzün de en trend akımıdır. Minimalizm, küçültme, azaltmayı çağrıştırsa da, dekorasyonda uygulandığında  yaşam alanlarını ferahlatan, genişleten bir anlayışa sahip. Toplumsal geleneklerle ve dönemlere özgü detaylarla kalabalıklaşan ev eşyalarının birçoğundan vazgeçmeyi amaçlıyor. Örneğin oturma odasını, sadece oturma odası kullanabiliyorsunuz. Gözü yoran, renklerle, ayrıntılarla meşgul eden bir sürü aksesuarı ortadan kaldırmak ya da kapalı dolaplarda istiflemek seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Mix & Match – Karıştır Yakıştır!

Karıştır ve yakıştır olarak da tanımlayabileceğimiz mix and match akımı; hem moda dünyasına hem de dekorasyon dünyasına damga vuran bir akım olarak öne çıktı. Bu akıma dekorasyonda yer vermek isteyenler; renkleri karıştırıp bir arada kullanabileceği gibi, desenleri de karıştırıp bir arada kullanabilirler. Mix & Match genel olarak kuralları ve kalıpları kırarak tamamen özgür ve yaratıcılıkla beslenen yaşam alanları yaratmayı hedefler. Farklı desenleri bir arada kullanarak hem modern hem de oldukça farklı bir dekorasyon tarzı yaratıp, özgür alanlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Klasik – Her Dönemin Akımı

Klasik dekorasyonun en belirleyici özelliği tarih boyunca zamana direnmesi ve geçmişin en stil sahibi tasarım unsurlarını modern zamanlara taşımasıdır. Mimari detaylar, dekoratif parçalar, kumaş ve döşeme tercihleri klasik tarzın temelini oluşturur. Örneğin bu giriş koridorunun görkemli ve şık görünüşünün altında incelikle işlenmiş klasik ayrıntılar yatıyor.  Ancak her akım yıllar geçtikçe dönüşüyor ve zamanın koşullarına ayak uyduruyor. Bugünün klasik dekorasyonuna baktığımızda gösterişli ve kalabalık olabileceği gibi, yalın ve basit tarzda da karşımıza çıkabiliyor.

İskandinav – Soğukluğun İçindeki Sıcaklık

İskandinav stil dekorasyon temelde minimalist veya modern tarzda bir ev dekorasyonu arzulayan insanlara hitap edebilen nitelikleri taşımaktadır. Bu stilin belirleyici ana özelliklerinden biri beyaz rengi baskın kılarak diğer renkleri tasarıma yedirebilmektir. Yaratıcılığın ön planda olduğu tarzda mekanlara rahat, basit ve estetik kompozisyonlar hazırlayarak İskandinav stilin nadide örneklerinden birini hayata geçirebilirsiniz. Bu stil adından da anlaşılacağı üzere Finlandiya, Danimarka ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinden doğmuştur. Bu ülkelerin iklim değişiklikleri baz alınarak yapılan aksesuarlar stilin öne çıkan unsurlarından bir diğeridir.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply