Genel Hayalimdeki Ev

Tatilden Maksimum Verim Alabilmek İçin 4 Öneri

31 Ağustos 2017

Güne Erken Başlamak

Güne erken başlamak, tatilden verim alabilmek için akla ilk gelen taktiktir. Güne erken başlamak, çok daha fazla vakit geçirmek ve günden maksimum oranda yararlanmak demektir. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre sabahları erken uyanmanın sağlığımıza da birçok faydası var. Yapılan araştırmalar sabahları erken saatte uyanan insanların kendilerini daha enerjik ve mutlu hissettiğini gösteriyor. Güne erken başlayarak yapılması gereken işleri ve aktiviteleri planlamak insanlara kendilerini daha rahat hissettiriyor.

Planlamak

Tatilin anlamı dinlenmek, keyif yapmak ve planlı bir hayattan çıkıp rahat olmak olsa da, yine de işlerinizi planlamanızda fayda var. Tatilin başlangıcında yapmak istediğiniz çok şey olur ancak bir bakarsınız tatilin sonuna gelmişsiniz. Bu yüzden tatilde hangi gün arkadaşlarınızla buluşacağınızı, hangi gün evde işlerinizi halledeceğinizi, hangi gün dinleneceğinizi planlamanız oldukça yararlı olur.

Yürüyüş Yapmak

Uzun süreli stres, hem bedensel hem de ruhsal sorunlara yol açabilir. Uzun çalışma dönemlerinden sonra tatile girdiğinizde de istem dışı bu stres devam eder. Hayatımızdan stresi çıkarmak ve stressiz bir yaşam mümkün değildir ama stresle doğru şekilde mücadele ederek yaşamak mümkündür. Özellikle tatil dönemlerine hızlı geçişler, tatili de stres içinde ve tam dinlenemeden geçirmeye sebep olur. Environmental Health and Preventive Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, 20 dakikalığına doğada yürüyüş yapan kişilerin stres seviyeleri yapmayanlara kıyasla çok daha düşük oluyor. Siz de tatilinizde ara ara kısa yürüyüşler yaparak sadece vücudunuzu değil, beyninizi de dinlendirmelisiniz.

Düzenli Beslenmek

Düzenli beslenmek tatilde de diyet yapacaksınız ya da yediklerinize dikkat edeceksiniz anlamına gelmiyor. Ancak öğünlerdeki saat kaymaları vücudu olumsuz etkiliyor. Geç yatıp geç kalkma sonucu kahvaltı öğünü çoğu zaman atlanıyor. Unutmayın artık vücut ve zihnin düşünüldüğü gibi ayrı olmadığını biliyoruz. Vücudunuza nasıl yatırım yaparsanız, zihniniz de bunu görecek ve psikolojiniz de buna göre şekillenecektir. Tatilde kendinizi zinde ve mutlu etmek için düzenli beslenin ve bol su için.

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply