Kelebek Mutfağım

3 Farklı Aşure Tarifi

30 Eylül 2017

Aşure

Malzemeler

Yarım kg. buğday

1 su bardağı nohut

1 su bardağı kuru fasulye

1 çay bardağı pirinç

100 gr. kuru kayısı

Yıkanmış ve ufak ufak doğranmış 50 gr. kuş üzümü

100 gr. çekirdeksiz kuru üzüm

 1 kg toz şeker

Yapılışı

Aşureyi pişirmeye başlamadan 8-9 saat önce buğdayı üzerini 4-5 parmak geçecek kadar kireçsiz su ile doldurun, bir taşım kaynatın. Nohut ve kuru fasulyeyi de aynı şekilde 8-9 saat önce ıslatıp kaynatın. 8 saat sonra tencerelerin altını tekrar açın, kısık ateşte (ara sıra karıştırarak) buğdaylar iyice ezilinceye, nohut ve kuru fasulyeler de yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 2,5-3 saat) pişirin. Suları azaldıkça kaynamış su ekleyin. Buğdayın pişmesine yakın tencereye iyice yıkanmış pirinci ekleyin. Bir süre pişirin. Hepsi pişince nohut ve kuru fasulyeleri buğday tenceresine ekleyin. 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Çekirdeksiz üzümü, kuş üzümünü ve kayısıları tencereye ekleyin. 15 dakika daha pişirdikten sonra toz şekeri ekleyin, bir taşım kaynatıp altını kapatın. Aşure soğuduktan sonra kaselere paylaştırıp tarçın, ceviz, fındık, nar, portakal kabuğu rendesi ile süsleyin.

Sütlü Aşure

Malzemeler

Yarım kg. buğday

1 su bardağı nohut

1 su bardağı kuru fasulye

1 çay bardağı pirinç

100 gr. kuru kayısı

Yıkanmış ve ufak ufak doğranmış 50 gr. kuş üzümü

100 gr. çekirdeksiz kuru üzüm

 1 kg toz şeker

1.5 litre süt

Yapılışı

Aşureyi pişirmeye başlamadan 8-9 saat önce buğdayı üzerini 4-5 parmak geçecek kadar kireçsiz su ile doldurun, bir taşım kaynatın. Nohut ve kuru fasulyeyi de aynı şekilde 8-9 saat önce ıslatıp kaynatın. 8 saat sonra tencerelerin altını tekrar açın, kısık ateşte (ara sıra karıştırarak) buğdaylar iyice ezilinceye, nohut ve kuru fasulyeler de yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 2,5-3 saat) pişirin. Suları azaldıkça kaynamış su ekleyin. Buğdayın pişmesine yakın tencereye iyice yıkanmış pirinci ekleyin. Bir süre pişirin. Hepsi pişince nohut ve kuru fasulyeleri buğday tenceresine ekleyin. 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Kuru yemişleri eklemeden (6. adım) önce pişmiş baklagillerden çorba tenceresine 6-7 kepçe ayırın. Tencereye 1,5 lt. soğuk süt ekleyin.

Meyve Aşuresi

Malzemeler

2 adet portakal suyu

3 çorba kaşığı buğday nişastası

2 adet minik minik doğranmış portakal içi

2 adet minik minik doğranmış elma

1 adet minik minik doğranmış armut

20 adet küçük küçük doğranmış kuru kayısı

1 çay bardağı dolmalık üzüm

1 çay bardağı pirinç

1 paket vanilya

2 su bardağı toz şeker

8 su bardağı su

üzerini süslemek için nar, fındık, ceviz, tarçın

Yapılışı

Elmanın kabuklarını ve çekirdek kısmını alın minik minik doğrayın. İki adet portakalın kabuklarını soyun minik minik doğrayın. Armut un kabuklarını soyun çekirdek kısmını çıkarın minik minik doğrayın. Kayısıları minik minik doğrayın. Düdüklü tencerenin içine suyu, armut, elma, üzüm, kayısı, pirinç, toz şeker ve portakalları koyup kapatın. Tencere ötmeye başladıktan sonra 5 dakika pişirip tencereyi kenara alın. Eğer normal tencerede yapacaksanız suyu kaynatın ve malzemeleri su kaynamaya başladıktan sonra ekleyip 20-25 dakika pişirin. 1 adet portakalın suyunu sıkın ve nişastayı ekleyip karıştırın. Düdüklü soğuduktan sonra kapağını açın tekrar ocağa koyup kaynamaya başlayınca portakal suyunu yavaş yavaş karıştıra karıştıra ekleyin Biraz kaynadıktan sonra vanilyayı ekleyip ocaktan alın. Kaselere paylaştırın. Soğuduktan sonra üzeri kabuk tutacak o zaman üzerini istediğiniz gibi süsleyin. Afiyet olsun! 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply